MENU

 

Witamy na stronie Urzędu Gminy Hajnówka


 Strona główna
 

 

Informacja prasowa


 

ZIELONA GALA-Święto Podlaskich Łąk

 

         W sobotę i niedzielę 26-27 maja 2007 Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza do Szepietowa na  pożyteczną imprezę popularyzującą technologie zbioru zielonek i wyrobu  pasz. Zielona Gala jest adresowana do podlaskich hodowców bydła i producentów mleka, którzy dostarczają blisko 25% krajowej kwoty białego surowca. Umiejętna uprawa łąk i pastwisk, które odgrywają zasadniczą rolę w jadłospisie przeżuwaczy, budzi duże zainteresowanie rolników. W Szepietowie poznają oni  naukowe wskazania i nowe technologie, które zwiększają efektywność produkcji i jakość pasz. Zaowocuje to w ich gospodarstwach lepszą rentownością.

         Słuchacze wykładów dowiedzą się o zaletach i wadach niektórych technik, sposobach zbioru, przerobu i przechowania pasz z użytków zielonych. Wygłosi je doc dr hab. Zbigniew Wasilewski z Instytutu  Melioracji i Użytków Zielonych.  Praktyczną ilustracją będą pokazy nowoczesnych maszyn i sprzętu. Rozpoczną się one od skoszenia traw, po czym nastąpi przetrząsanie, zgrabianie, belowanie i owijanie folią. Do pokazów Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego „użyczył” 8 ha upraw zielonych.

         Kilkadziesiąt maszyn tworzących całe ciągi technologiczne zaprezentują renomowani producenci światowi i ...wcale nie gorsi z regionu. Będą więc kosiarki firm: VICON, POTINGER, CLAAS, KUHN, LELY, JF STOLL, EXACT/ZETOR , FARMTRAC ale także znakomite SAMASZ , produkowane w Białymstoku  

Zobaczymy na wystawach i w działaniu przetrząsacze i zgrabiarki firm TAARUP, POTINGER, VICON, CLAAS, KUHN, JF STOLL, FELLA-WERKE, ZETOR i... SAMASZ.

Prasy VICON, JOHN DEERE, McHALE, WOLARGI, FERABOLI, CLAAS, ale również dobra i dużo tańsza prasa firmy METALFACH z Sokółki. Także owijarka bel z METALFACH-u dobrze plasuje się jakościowo i cenowo w rywalizacji z potentatami.

         Wśród ciągników towarzyszącym maszynom wystąpią najbardziej renomowane, jak: JOHN DEERE, NEW HOLLAND, CLAAS, MASSEY FERGUSON, FENDT i KUBOTA, ale również dobre i tańsze lokalne wyroby: PRONAR z Narwi  i FARMER z Sokółki.. Rolnicy będą mogli ocenić walory poszczególnych produktów i trafnie podjąć decyzję o zakupie. 

         Na liście  firm uczestniczących w pokazach są najwięksi lokalni i niektórzy krajowi dystrybutorzy oraz producenci prezentowanych maszyn i sprzętu. Są to:ADLER AGRO z Białegostoku,  AGROMA Białystok, AGROTECHNIK z Białej Podlaskiej, BELIMA z Łap, CONTRACTUS z Sokółki, Dom Handlowy z Tarnowa Podgórnego, EDMASZ z Wysokiego Mazowieckiego, FARMTRADE ze Stanisławowa,  FARMTRAC z Mrągowa, JFC Polska z Dąbrówki, PIOMAR AGRO TECH z  Grójca, PRIMATOR z Czyżewa i SAMASZ z Białegostoku. Oprócz pokazów wymienione oraz kilkanaście innych firm przez dwa dni będą  prezentować swoje oferty na stoiskach wystawowych.     

Na osoby towarzyszące czeka wiele pokus. Będą sery korycińskie, znakomite miody, oraz smakołyki kuchni regionalnej. Oprócz atrakcji na stoiskach targowych w niedzielę o godz. 13.30 odbędzie się niecodzienny pokaz maszyn załadunkowych o fantastycznych wprost możliwościach ruchowych, radzących w najtrudniejszych sytuacjach. Wyczyniają tak zabawne wygibasy i ewolucje, że rozbawią i dzieci i dorosłych. Zapraszamy.

 

Sobota 26 maja:

9.30 – Uroczyste otwarcie Zielonej Gali

11.00-13.00 – Wykłady nt. nowoczesnych technologii produkcji pasz z użytków zielonych

10.00-16.00 – Zwiedzanie stanowisk wystawowych

           

Niedziela 27 maja

 9.30-16.00 – Zwiedzanie stoisk wystawowych

10.00-13.00 – Wykłady nt. nowoczesnych technologii produkcji pasz z użytków zielonych

11.00-13.00 – Pokazy pracy maszyn do zbioru i konserwacji zielonki

          13.30 – Pokaz niespodzianka

 

 Jan Podziewski-PODR Szepietowo

 

Zapraszamy do Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Hajnówce; ul. Lipowa 20, tel./fax: (085) 682-20-10,  e-mail: hajodr@zetobi.com.pl .